הסיפור שלי

הסיפור שלי

ימית אפריאט, נעים להכיר.

הבעלים של “משכנתא טופ חברה לייעוץ ותכנון משכנתאות-הדרך החכמה לבית”.
בתחום ייעוץ המשכנתאות התאהבתי לפני אי שם בשנת 2010, כשאני ובעלי דאז, זוג צעיר בני 25, עמדנו מול נציג משכנתאות בבנק וביררנו על זכאותנו למשכנתא ראשונה. המידע שהוצג לנו אז נשמע כמו חלום. כמעט שאלנו באותו הרגע “איפה חותמים?” אבל רגע לפני, לקחנו נשימה עמוקה והלכתי ללמוד את הנושא. היה חשוב לי להבין את המשמעויות לעומקן. מהר מאד התברר שמה שהוצע לנו הוא חלום מסוג אחר, חלום בלהות!

אחרי שהלכתי והתעמקתי בעולם המשכנתאות, נכנסתי לפורומים מקצועיים והתייעצתי עם גורמי מקצוע מוסמכים, גיליתי לתדהמתי שמדובר בלא פחות מקטסטרופה כלכלית לי ולמשפחתי. המשכנתא במתכונת שהוצעה לנו הייתה תופחת וההחזר החודשי היה ממריא לשחקים.
הידע וההבנה בעולם המשכנתאות שרכשתי, במהלך החיפוש אחר הדירה, אפשר לנו לא רק ליהנות ממשכנתא בתנאים נוחים וטובים יותר, אלא גם לחלוק את הידע שצברתי עם חברים ומשפחה, לייעץ להם באופן לא פורמלי, ולמעשה להתאהב בתחום. ב-2015 אחרי יותר מ-6 שנים כמנהלת מותג בחברת שטראוס, לאחר לידת בני השני, משהו בי בער ודחף אותי לצאת ולחפש כיוון תעסוקתי אחר, לתת יותר ערך לאנשים ולהעביר את הידע שלי הלאה.

במהלך נסיעה אקראית ברכב, כשמחשבות רבות מתרוצצות לי בראש, נתקלתי לפתע במודעה שהתנוססה על גבי אוטובוס שנסע לפני, עלייה היה כתוב: "בואו ללמוד ייעוץ משכנתאות". באותו הרגע כל האסימונים אצלי נפלו, והבנתי מיד שזה הכיוון התעסוקתי שכל כך חיפשתי. זה המקום בו אוכל לתת ערך לאנשים ולממש את השליחות שלי בחיים.

נרשמתי מיד לקורס ללימודי ייעוץ משכנתאות באוניברסיטה הפתוחה, ולאחר מכן יצאתי לעצמאות והקמתי את “משכנתא טופ חברה לייעוץ ותכנון משכנתאות". לאחר זמן מה, זיהיתי שקיים מחסור בפורום שייתן עצות ומענה לשאלות של יועצי משכנתאות או שיספק כל מידע אחר, שהם היו צריכים לביצוע עבודתם, ולכן הקמתי עם אורן שליו, את קבוצת הפייסבוק "יועצי משכנתאות מתייעצים", שהפכה לפופולרית ומבוקשת מאוד, שתיתן מענה לצרכים אלה.

ביוני 2016, בעקבות החלטה של בנק לאומי, לאסור על יועצי משכנתאות לייצג לווים, החלטתי יחד עם יועצי משכנתאות בכירים ומובילים נוספים, לצאת למאבק נגד ההחלטה השרירותית, שאיימה לפגוע קשות בציבור הלווים בישראל, כשגם בנקים אחרים עמדו ליישר קו עם אותה המדיניות.

במסגרת המאבק הגענו עד למשכן הכנסת, ו-יו"ר ועדת הכספים דאז, משה גפני, שתמך באופן חד משמעי במאבקנו, שלווה גם בהד תקשורתי רב, קרא לבנק ישראל להתערב.

זמן קצר לאחר מכן הוציא בנק ישראל הנחייה ברורה, שהבנקים לא רשאים לאסור על יועצים לספק ייעוץ ללווים או לנהל "רשימות שחורות", שלא מאפשרות כניסה של יועצים אליהם לבנק, אם לא קיים לגביהם חשד לפלילים.

ההחלטה השרירותית של בנק לאומי, גרמה לי וליועצי המשכנתאות שלקחו עמי חלק במאבק, להבין שיש צורך בגוף שייצג טוב יותר את הזכויות של יועצי המשכנתאות והלווים בישראל. כך נולד הרעיון להקמת "ההתאחדות ליועצי המשכנתאות", שכיום חברים בה מעל 1100 יועצי משכנתאות פעילים, הנדרשים לעבור מבחנים ולעמוד בסטנדרטים נוקשים של הגינות, שקיפות, יושר ומקצוענות.

"התאחדות יועצי המשכנתאות", היא כיום עמותה עצמאית שמהווה בית מקצועי ליועצי המשכנתאות, ומסייעת רבות לציבור הרחב ופועלת למען שמירה על זכותם של תושבי ישראל לייעוץ וייצוג הוגן מול הבנקים.

העמותה פועלת במישורים רבים, ביניהם: הסדרת המעמד הרגולטורי של יועצי המשכנתאות , קידום שינויים בהוראות בנק ישראל לטובת ציבור הלווים, העלאת המודעות בקרב הציבור לחשיבות בליווי של יועץ אישי, ועוד דברים טובים נוספים.